فریدون حسنوند با بیان اینکه تحریم، تهدید، شبیخون فرهنگی، حمله نظامی و جنگ نرم در دستور کار دشمن قرار گرفته است، افزود: تحریم برای تسلیم ملت ایران در دستور کار دشمن قرار گرفته و نوک حمله به صنعت نفت به عنوان جایگاه مهم تولید، اشتغال و اقتصاد ما است.

وی گفت: تحریم های دشمن با همدلی مردم و مسئولان و هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی ناکام مانده اند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: هرکس امروز انقلابی، مذهبی، ملی و دارای دغدغه مردم است جز ایجاد امید و گام نهادن در مسیر آبادانی، سازندگی و وحدت وظیفه ای ندارد.

وی ایجاد گسل بین مردم و مسئولان را نقشه دشمن دانست و اظهار داشت: تعامل بین قوا و همدلی نقش ارزنده ای در این مسیر پرفراز و نشیب دارد.

حسنوند افزود: توسعه و احداث فاز دوم پالایشگاه آبادان به عنوان قلب تمدن نفتی در استان خوزستان نشانه دیگر از تعامل در پیشرفت استان خوزستان است.

وی گفت: بحث میادین نفتی مشترک بین ایران و عراق (میادین آزادگان) نشانه ای از توجه است که عزم برای اجرا را می طلبد.

حسنوند مجتمع های پتروشیمی در حال اجرای استان خوزستان را نشان از تعامل کمیسیون انرژی مجلس و دولت خواند و افزود: ارتقا از ۲ درصد به ۳ درصد از درآمدهای نفتی مرهون تلاش دولت و مجلس و تعامل کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نفت است.

وی تصریح کرد: تصویب چهار درصد همه طرح ها در قراردادها برای خدمات اجتماعی در مناطق نفت خیز و گازخیز نشان می دهد توسعه مسئولیت اجتماعی اولویت ما است.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی افزود: ۲۶ هزار میلیارد ریال تحت عنوان توسعه غرب و شرق کارون سهمی است برای استان خوزستان که زخم جنگ و عدم توسعه یافتگی را در دل خود دارد.

وی گفت: نفت محور اقتصاد است و مردم خوزستان توقع بیشتری در این زمینه دارند زیرا مردم و نفت در این استان رابطه ای بیش از ۱۰۰ سال دارند.

حسنوند اندیمشک را شهر مقاومت خواند و اظهار داشت: چهار آذر به عنوان طولانی ترین بمباران بعد از جنگ جهانی دوم بود.

وی با اشاره به ظرفیت های شهرستان اندیمشک نظیر خطوط ریلی، جاده ترانزیتی و سدهای مختلف افزود: وزیر نفت نقش موثری در تحقق پتروشیمی اندیمشک داشته است.

نماینده اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ملی پتروشیمی خلیج فارس اندیمشک با ۳۸۸ میلیون دلار سرمایه تصویب شده است، گفت: پنج میلیارد دلار طرح در بخش های مختلف استان خوزستان سرمایه گذاری شده است.

وی خواستار اکتشاف نفت در منطقه دشت لاله شد و افزود: رفع برخی چالش ها در زمینه گازرسانی، محیط زیست، ریزگردها، میادین مشترک ایران و عراق و غیره باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس مالک پتروشیمی اندیمشک است.

این پتروشیمی در زمینی به مساحت ۹۰ هکتار اجرا می شود و مدت زمان اجرای این طرح ۳۶ ماه خواهد بود و ۳۸۸ میلیون دلار برای هزینه ساخت و بهره برداری آن پیش بینی شده ‌است.

ظرفیت تولید این پتروشیمی ۲۰۰ هزار تن در سال است.

این طرح نخستین طرح تولید «اتیلن اکساید» با خوراک گازی است که ۳۸۸ میلیون دلار برای ساخت و بهره برداری آن پیش بینی شده است.

پتروشیمی کیمیای اندیمشک نیز ۲ هفته قبل با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلنگ زنی شد.

۱۶ اسفند ۱۳۹۷

http://www.irna.ir/khuzestan/fa/News/83235084 📎